top of page
Torre Zambra

Torre Zambra

Włochy - Villamagna/Abruzzo

Posiadłość Torre Zambra leży na pierwszej działce uprawianej przez rodzinę od 1910 roku i jest jedną z najbardziej zabytkowych piwnic w Abruzji, założoną przez Laurentino De Cerchio w 1961 roku, a następnie kultywowana i w kolejnych latach podniesiona na wyższy poziom przez jego syna Riccardo.


Panorama Villamagna zawsze robi wrażenie, z jednej strony morze, w tle majestatyczne góry

Rodzina wybrała Villamagna jako miejsce do uprawy winorośli w Abruzji ze względu na cechy unikalne w regionie. Dzielnica Villamagna szczyci się wielowiekową tradycją winiarską, co odzwierciedla jej nazwa („villa magna” po łacinie oznacza „duże gospodarstwo”) i zawsze była uważana za najbardziej odpowiednią do uprawy winogron Montepulciano. Jej wzgórza charakteryzują się rzadkim mikroklimatem, który czyni je jednymi z najlepszych na świecie mikro-regionów winiarskich. Bliskość morza i gór powoduje szybkie zmiany temperatury w ciągu dnia i nocy oraz sezonowe zmiany temperatur, które są sekretem prawdziwie pachnących win białych i złożonych, win czerwonych, predystynowanych do długiego leżakowania.


Działka Colle Maggio obsadzona krzewami montepulciano

Winnice położone są na wzgórzach o doskonałej południowo-wschodniej ekspozycji, na wysokości 120–200 metrów. Gleby są gliniaste i wapienne, bogate w próchnicę i składniki odżywcze. W Villamagna rodzina De Cerchio uprawia odmiany Pecorino, Passerina i Trebbiano, ale monarchą jest Montepulciano. W 2011 roku Villamagna otrzymała swą apelację i jest jedną z najmniejszych DOC we Włoszech. Na tym niewielkim obszarze o powierzchni 85 wybranych hektarów produkowane jest wino o nazwie Villamagna DOC z winogron Montepulciano i uważane jest za wyraz najwyższej jakości tej wspaniałej, rodzimej odmiany środkowych Włoch.

bottom of page