top of page
Stark-Conde

Stark-Conde

RPA - Stellenbosch

Pierwszą próbę produkcji wina podjął samouk winiarz Jose Conde w 2000 roku i zdecydował się poeksperymentować ze swoim ulubionym winogronem, Cabernet Sauvignon. Szczęśliwie się złożyło, że jego teść Hans Schroder uprawiał prawdopodobnie najlepsze winogrona Cabernet w regionie. Dziewiczy rocznik, wyprodukowany przy użyciu podstawowego sprzętu i tradycyjnymi metodami, wyprodukował zaledwie 2400 butelek, ale wbrew przeciwnościom losu i ku zaskoczeniu wszystkich, wino zdobyło 5 gwiazdek w Przewodniku po winach Platters, uzyskało 92 punkty w Wine Spectator i zostało wybrane przez brytyjskiego pisarza winiarskiego Oza Clarke’a jako jedno z 20 najlepszych win roku.

Pochodzenie winnicy jest nieoczekiwane, ale historia rodziny założycielskiej jest bardziej złożona. Patriarcha Republiki Południowej Afryki Hans Schroder (ur. 1938) wychował się w Stellenbosch, ale większość swojego dorosłego życia spędził za granicą. W latach sześćdziesiątych, studiując na uniwersytecie w Japonii, Hans poznał i poślubił koleżankę Midori Maruyamę. W tamtym czasie ich małżeństwo było sprzeczne z ustawą o zakazie małżeństw mieszanych obowiązującą przez reżim apartheidu, dlatego młoda para osiedliła się w Japonii. Pozostali w Tokio przez następne 30 lat, gdzie wychowali trzy córki – Marie, Lisę i Miki. Przenieśmy się szybko do końca lat 80. – koniec apartheidu był coraz bliżej, a uwolnienie Nelsona Mandeli było nieuchronne. Hans i Midori zdecydowali, że nadszedł czas, aby wrócić do Republiki Południowej Afryki i stać się częścią pozytywnych zmian. Kupili farmę Oude Nektar w 1989 roku i skupili się na uprawie winogron.Jose Conde z nagrodami za najlepsze cabernety na półkuli południowej

Najstarsza córka Marie i jej amerykański mąż Jose również przenieśli się do Republiki Południowej Afryki, aby dołączyć do rodziny. Jose, z zawodu grafik, pierwotnie zamierzał otworzyć studio w Kapsztadzie, ale plany pokrzyżował, gdy odkrył swoją pasję do wina. Z dbałością rzemieślnika o szczegóły i purystycznym podejściem do piwnicy, Jose powoli udoskonalił wina do dzisiejszego poziomu. Nadal projektuje wszystkie swoje własne etykiety na wina.


Stark-Condé to związek nazwisk. „Stark” składa hołd matce Hansa, Franzisce Stark. Najlepiej zapamiętana ze swojej ogromnej niezależności i nienasyconej ciekawości, była pierwszą z rodziny, która osiedliła się w Stellenbosch. „Conde” to hołd dla ojca Jose, kubańskiego emigranta do Stanów Zjednoczonych. Jose przypisuje swoją miłość do rzemiosła i etykę pracy swojemu ojcu, który opuścił Kubę jako młody człowiek, aby podjąć wyzwania w nowym kraju.


Zróżnicowane gleby w Stellenbosch pozwalają na tworzenie bardzo zróżnicowanych win, gdzie pojęcie terroir nabiera nowego wymiaru

Dolina Jonkershoek to dziewicza dolina, wyjątkowo predystynowana do uprawy Cabernet. Dzięki wysokiemu wzniesieniu, obfitym zimowym deszczom i oczyszczającej południowo-wschodniej bryzie wiejącej w dolinie, obszar ten ma doskonałe warunki do produkcji winogron najwyższej jakości. Winnice Stark-Condé są uprawiane metodami ekologicznymi, a 80% posiadłości pozostaje nierównym, dziewiczym terenem. Flora odzwierciedla bogatą różnorodność biologiczną sąsiedniego Parku Narodowego Jonkershoek, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na biom fynbos.Produkcja wina jest tak prosta i naturalna, jak to tylko możliwe. Wyciśnięty sok jest fermentowany z udziałem naturalnych drożdży w otwartych zbiornikach, z ręcznym tłoczeniem przez całą dobę. Wina czerwone dojrzewają następnie do 22 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu i w większości przypadków butelkowane są bez klarowania i filtracji. Przy ograniczonej produkcji wynoszącej nieco ponad 8000 skrzynek, Stark-Condé nadal angażuje się w produkcję ręcznie wytwarzanych win premium.

Obecnie oddany zespół Stark-Condé składa się z menadżera winnicy Andrew Klinka, który przewodził przejściu na produkcję ekologiczną, oraz winiarza Rüdger van Wyk, który tworzy doskonałe wina przy minimalnej ingerencji w piwnicę. Dzięki winnicom położonym na wysokości od 150 m (490 stóp) do 600 m (niecałe 2000 stóp) nad poziomem morza, posiadłość oferuje wina o wyraźnym charakterze i poczuciu miejsca.

bottom of page