Langmeil
Australia - Barossa
Teren, na którym obecnie stoi winnica Langmeil, kupił 36-letni niemiecki kowal Christian Auricht. Wraz z rodziną przybył do Australii Południowej w 1838 roku po emigracji z Europy Środkowo-Wschodniej (tereny obecnego województwa lubuskiego), uciekając przed prześladowaniami religijnymi.
Była to ich piąta przeprowadzka w ciągu siedmiu lat – z Chlastawy do Turowa w 1837 r.; do Hamburga w 1838 r.; do Australii Południowej i Glen Osmond w 1839; do Klemzig w 1840 r. Wreszcie do Langmeil, ich domu na resztę życia. Cały ich dobytek przewożono w wozie dla byków. Nazwa Langmeil była zniemczonym derywatem słów Long Mile, co miało symbolizować długą drogę do wolności.
Christian natychmiast założył kuźnię, zajął się rolnictwem, a w następnych latach zbudował piekarnię, warsztat szewski, sklep mięsny i pierwszą studnię, która stała się centrum wsi.
Główna droga do Kapundy i Burry, ważnych miast wydobywających miedź, przebiegała obok wioski i wielu
podróżnych zatrzymywało się, aby napoić konie i uzupełnić zapasy przed dalszą podróżą.
Christian zasadził na swojej posiadłości swój pierwszy akr winorośli. Była to odmiana Shiraz, a winorośle nadal owocują. Stara winnica Auricht jest jedynym źródłem winogron do produkcji flagowego wina Langmeil. To rzadkie wino upamiętnia pionierskiego ducha pierwszych osadników i ze względu na ich gotowość do znoszenia tak wielu trudów w imię prawa do zachowania wiary, zostało nazwane The Freedom 1843 Shiraz. Uważa się, że są to najstarsze owocujące krzewy Shiraz na świecie.
Pierwszą winiarnię na terenie posiadłości założył w 1932 roku Theodor Hanisch. Theodor był najmłodszym synem Eleonory Auricht, drugiej córki Christiana Aurichta.
Winiarnia działała pod marką Paradale. Później zarządzał nią syn Teodora, Arthhur. Teodor zmarł w 1968 r., a Artur zaledwie rok później, w 1969 r.
Po śmierci Arthura Hanischa w 1969 roku rodzina podjęła starania o sprzedaż majątku. W 1972 roku firma Bernkastel Wines zakupiła winnicę i działała pod własną marką.
Lata osiemdziesiąte były trudnymi latami dla winiarstwa w Australii. Sprzedaż eksportowa wyniosła niecałe 20% całkowitej australijskiej produkcji, a branża borykała się z niekończącą się nadpodażą winogron. Rząd Australii Południowej wprowadził program karczowania winorośli, w ramach którego hodowcom płacono za usuwanie niechcianych krzewów.
Dotknęło to zarówno hodowców, jak i winnice, a w 1988 r. firma Bernkastel Wines została postawiona w stan likwidacji. Kupili ją na wyprzedaży likwidacyjnej nowi właściciele, którzy mieli w planie upłynnienie pokaźnych zapasów. Drzwi zamknięto w sierpniu 1993 r., a nieruchomość stała opuszczona do czasu zakupu jej przez obecnych właścicieli w 1996 r.
A było to trzech lokalnych znajomych, których rodziny mieszkają w Dolinie Barossa od kilku pokoleń: Richard Lindner, Carl Lindner i Chris Bitter. Odrestaurowali pozostałe stare budynki i studnię we wsi oraz upiększyli ogrody. W hołdzie pierwszym pionierom nowi właściciele odnowili starą winnicę i nazwali ją Langmeil, na cześć pierwotnej wioski.
Ponadto zachowały się niektóre oryginalne winorośle Christiana Aurichta – niewielki kawałek Shiraz z lat czterdziestych XIX wieku, choć zaniedbany. Najważniejszym zadaniem było ich uratowanie. Po kilku miesiącach czułej i troskliwej opieki winnica Freedom została pomyślnie przywrócona do życia. Winorośl uprawiana jest na sucho (dry-farming) i zbierana ręcznie. Po starannej pielęgnacji w 1997 roku zebrano pierwszy rocznik Langmeila.
W 2011 roku firma Langmeil została wykupiona przez Richarda i Shirley Lindnerów oraz ich synów, Paula (winiarz) i Jamesa (sprzedaż i marketing), co zapewniło ciągłość firmy na wiele lat.
Nagradzana gama win premium Langmeil cieszy się międzynarodowym uznaniem i przyczyniła się do uznania winnicy za jednego z czołowych producentów win premium w Australii. Młody zespół jest zaangażowany w sukces winnicy, kierując się wyłącznie jakością pod każdym względem. Będąc w Barossa, koniecznie trzeba odwiedzić Langmeil, by na żywo przeżyć tę niezwykłą historię.