top of page
Dom Charbielin

Dom Charbielin

Polska - Opolszczyzna

Dom Charbielin to jedna z największych winnic w Polsce, zlokalizowana w województwie opolskim, u podnóża Biskupiej Kopy, najwyższego szczytu Gór Opawskich.

Całość liczy aż 27 hektarów, nasadzonych w latach 2020-2021. Winnica prowadzona jest w reżimie ekologicznym. Aż 80% stanowią odmiany białe, w tym głównie Souvignier Gris, Muscaris, Johanniter, Solaris, ale również winorośl szlachetna jak Chardonnay i Riesling. Czerwienie reprezentowane są przez Pinot Noir, St. Laurent oraz Cabernet Cortis.Panorama winnicy, w tle Biskupia Kopa 890 mnpm

 

Pomysł narodził się w głowie Jarosława Grocholskiego już kilka lat temu. Wraz z bratem Stanisławem od 30 lat prowadzili wielkie gospodarstwo rolnicze Arenda, a początkowo posadzony miał być tylko 1 hektar eksperymentalnej winnicy.

Obecna winnica prowadzona jest w jednym kawałku, na glebach iłowo-gliniastych z domieszką kamienia i żwiru.Gościnny team Domu Charbielin

 

Dom Charbielin stanowią przede wszystkim ludzie. Liczy się praca zespołu, a nie indywidualne działania. Każda z osób, która tworzy projekt jest ekspertem w swojej dziedzinie, wspólnie się uzupełniając.  Praca jednej osoby bez reszty zespołu nie miałaby sensu. Zastępowalność́ pokoleń jest największą̨ wartością̨ Charbielina.

Winiarnia mieści się w zabytkowym zabudowaniu dawnego folwarku sołeckiego. Zabudowania pochodzą z końca XIX wieku, a najstarsze budynki datowane są na 1898 rok.

 

W domu Charbielin do produkcji używane są tanki z nierdzewnej stali i dębowe beczki, głównie 225 litrowe barrique. Całe zaplecze sprzętowe jest bardzo nowoczesne. Do dyspozycji są duże, pneumatyczne prasy, laboratorium, własna linia butelkowania, a nawet wytwornica azotu.
 

Wina produkowane będą w kilku liniach jako wina domu oraz wina kolekcjonerskie. Charbielin łączy jakość z gościnnością. Projekt oferuje również sklep, degustacje, turystykę enologiczną, a w przyszłości być może dodatkowe nasadzenia.

bottom of page