top of page
Bodega 
Lagarde

Bodega
Lagarde

Argentyna - Mendoza

Bodega Lagarde to rodzinna winnica w departamencie Lujan de Cuyo, w zachodniej części prowincji Mendoza w Argentynie. Lagarde składa się z pięciu działek i należy do rodziny Pescarmona. Obecnie biznesem zarządza już trzecie pokolenie w osobach uroczych sióstr: Sofii i Lucilli. Ich prawą ręką, od roku 1999 jest wine-maker Juan Roby Stordeur.


Stary budynek winnicy w Lujan de Cuyo

Winnicę założył w roku 1897 kapitan artylerii Don Jose Angel Pereira, po zakończeniu kampanii wojskowej w regionie Mendoza. Posadził wtedy krzewy Malbeka i Cabernet Franc. Do dziś zachowały się jeszcze rzędy malbeka zapoczątkowanego przez Don Jose, z których Lagarde nadal produkuje swoje wino.

Bodega Lagarde przez pokolenia pozostawała w rękach rodziny Pereira. Niestety, prawnuk Don Jose był bezdzietny i nie miał potomka, któremu mógłby przekazać rodzinne dziedzictwo. Zwrócił się wówczas z propozycją przejęcia majątku do swojego sąsiada i bliskiego przyjaciela Luisa Menotti Pescarmona, a było to w roku 1969.

Rodzina Pescarmona powiększyła winnicę o kolejne 4 hektary oraz była pionierem w Argentynie wprowadzenia i sadzenia innych odmian niż klasycznie argentyńskie, między innymi Viogniera, Pinot Noir czy Muscata.

Dziś Bodega Lagarde liczy 330 hektarów w pięciu, wysoko położonych lokalizacjach na terenie Mendozy: Lujan de Cuyo, Perdriel, Gualtallary, Agrelo i Uco Valley.


Sofia i Lucila Pescarmona uważane są za nową generację kobiet winiarek w Argentynie, wraz ze swoimi nie mniej znanymi koleżankami jak Susana Balbo czy Laura Catena.

Obydwie siostry są absolwentkami MBA w IAE Business School, które ukończyły odpowiednio w roku 1991 i 2001. Są liderkami w swojej dziedzinie, ale także promotorkami nowych trendów i technologii i popularyzatorkami argentyńskiego wina na świecie.

Sofia zarządza winnicą od roku 2001 i pomogła przekształcić stare Lagarde w nowoczesną winnicę. Lucilla odpowiedzialna jest za eksport i sprzedaż, ale zasiada również w radzie nadzorczej Wines of Argentina.


od lewej: Lucila i Sofia Pescarmona

Na terenie winiarni znajduje się sklep, własny ogród z warzywami i ziołami, ale także dwie restauracje, Fogon i Zonda, uznawane za jedne z najlepszych w całej zachodniej Argentynie.


bottom of page