top of page

Włochy

Czy można w kilku słowach opisać wino we Włoszech? Nie można. Spróbujmy więc podsumować niemożliwe w kilkunastu zdaniach.

Wino włoskie jest najpopularniejsze na świecie i zajmuje 19% światowego rynku. Włochy mają większy wybór win niż gdziekolwiek indziej na świecie, a do ich produkcji wykorzystuje się ponad 600 unikalnych winogron. Z rodzimych odmian produkowane są najsłynniejsze włoskie wina. Klasyczne włoskie to Barolo i Barbaresco (oba produkowane z winogron Nebbiolo), Chianti (z winogron Sangiovese), Amarone i Valpolicella (z winogron Corvina, Corvinone i Rondinella) czy Nero d'Avola. Włochy słyną także z win musujących, takich jak prestiżowa Franciacorta, owocowe Prosecco czy słodkie Asti.

Jednak termin "wino włoskie' jest nieprecyzyjny i naprawdę niewiele mówiący. Chociaż różne źródła podają, że we Włoszech rośnie od 300 do 2000 winogron, oficjalnie w całych Włoszech do produkcji win wykorzystuje się 605 winogron. Są one rejestrowane w Registro Nazionale delle Varietà di Vite – rejestrze Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (MiPAAF). Ale pod każdym względem Włochy mogą poszczycić się największą liczbą winogron na świecie. Włochy zajmują 77% terytorium pokrytego wzgórzami i górami, pod wpływem trzech mórz: Tyrreńskiego, Adriatyckiego i Jońskiego. To wyjaśnia ogromny poziom naturalnej różnorodności i dlaczego z biegiem czasu rozwinęło się tak wiele unikalnych odmian.

Wyróżnia się 20 głównych regionów winiarskich, z których każdy zaznacza swój ślad na mapie w odrębny i indywidualny sposób.

Włochy, ze swoją bogatą historią, różnorodnymi krajobrazami i wielowiekowymi tradycjami winiarskimi, mają wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o wino. Od falistych winnic Toskanii po malownicze wzgórza Piemontu – każdy region ma swój niepowtarzalny charakter i produkuje wina, które oddają istotę tej krainy.

Przemysł winiarski Italii jest jednym z najbardziej dynamicznych i wpływowych na świecie.

Włochy to największy na świecie kraj produkujący wino, z długoletnią tradycją uprawy winorośli. W ostatnich latach Włochy niezmiennie produkowały ponad 40 milionów hektolitrów wina rocznie, co świadczy o znaczącym wkładzie tego kraju w światowy rynek wina.

Wina włoskie cieszą się dużym popytem międzynarodowym, co czyni Włochy jednym z krajów o największym eksporcie wina. Zróżnicowana gama odmian winogron i specjałów regionalnych oferowanych w tym kraju oferuje konsumentom na całym świecie szeroki wybór.

Poświęć trochę czasu, aby delektować się różnorodnością i złożonością włoskich win. Weź udział w degustacjach wina, odwiedzaj winiarnie i angażuj się w dyskusje z kompetentnymi ekspertami. Zanurz się w bogatym gobelinie włoskiego wina i pozwól, aby przeniosło Cię na skąpane w słońcu wzgórza, starożytne winnice i tętniące życiem trattorie Włoch.

Włochy
bottom of page