top of page

USA

Wino produkowane jest w każdym stanie Ameryki, jednak tylko w pięciu stanach przemysł winiarski odgrywa znaczącą rolę – są to Kalifornia, Oregon, Waszyngton, Nowy Jork i Wirginia.

Winiarstwo w Ameryce zostało zapoczątkowane przez pierwszych europejskich kolonistów. Mocno wstrząsnęła nim prohibicja z lat trzydziestych XX wieku, podczas której wiele cennych winnic uległo zniszczeniu. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku wielu pionierskich winiarzy zaczęło pokazywać światu, czego Ameryka może dokonać.

Kalifornia jest zdecydowanie największym producentem wina w Stanach, wytwarzającym około 90% całkowitej produkcji kraju. Winorośl Vitis vinifera sprowadzili tu w XVIII wieku misjonarze franciszkańscy. Gorączka złota w następnym stuleciu pomogła zwiększyć popyt na wino i była aktywnie wspierana przez państwo. Już w latach osiemdziesiątych XIX wieku na Uniwersytecie Kalifornijskim prowadzono badania w celu ustalenia najlepszych regionów do uprawy winogron.

Kalifornia jest postrzegana stereotypowo jako producent dużych, hitowych win czerwonych i dojrzałych, dębowych białych, i choć wina te rzeczywiście istnieją, elegancja i subtelność również odgrywają swoją rolę, do czego przyczyniają się chłodne wiatry z Pacyfiku i mgła napływająca z zachodu z efektem chłodzącym winnice aż do 50 mil w głąb lądu. Najbardziej apetyczne style pochodzą właśnie z tych chłodniejszych regionów.

Napa i Sonoma to dwa regiony, które dominują w kalifornijskim winie, ale reputację zyskują inne regiony, szczególnie te na południe od San Francisco, takie jak Paso Robles, Monterey, góry Santa Cruz i dolina Santa Maria.

Zinfandel, Pinot Noir, Merlot i Chardonnay wspólnie grają pierwsze skrzypce,przy aktywnym wsparciu odmian znad Rodanu.

Zdumiewającym był gigantyczny sukces niskobudżetowego filmu Alexandre Payne'a z 2004 pt: "Bezdroża" (Sideways). Ta słodko-gorzka komedia o turbulencjach w życiu, dyskutowanych przy kieliszku kalifornijskiego pinota (nie merlota!!!), nakręcona wśród kalifornijskich winnic, miała znaczący wpływ na nowe spojrzenie na wino z USA.

USA
bottom of page